World 12U logo_En_0322-2.jpg  

GAME SCHEDULE

 

GROUP A:CubaJapanBrazilEcuadorLithuaniaHong KongChinese Taipei

GROUP B:MexicoKoreaVenezuelaItalyPhilippinesIndonesia - Zimbabwe

Date

Time

G

Home

Vistors

Stadium

 

 

7/8

(Fri)

10:00

1

Lithuania

Japan

Youth Park

A

 

10:00

2

Venezuela

Italy

Shing-Sheng

B

 

12:00

3

Mexico

Philippines

Tien-Mou

B

 

13:00

4

Hong Kong

Ecuador

Youth Park

A

 

15:30

5

Indonesia

Korea

Tien-Mou

B

 

17:50

Opening Ceremony

Tien-Mou

 

 

19:00

6

Chinese Taipei

Cuba

Tien-Mou

A

Ticketing

 

 

Brazil、Zimbabwe Day off

 

 

7/9

(Sat)

11:00

7

Cuba

Lithuania

Shing-Sheng

A

 

11:00

8

Zimbabwe

Philippines

Youth Park

B

 

12:00

9

Japan

Brazil

Tien-Mou

A

 

14:00

10

Italy

Korea

Youth Park

B

 

15:00

11

Ecuador

Chinese Taipei

Tien-Mou

A

Ticketing

18:30

12

Indonesia 

Mexico

Tien-Mou

B

 

 

 

Hong Kong、Venezuela Day off

 

 

7/10

(Sun)

11:00

13

Brazil

Ecuador

Youth Park

A

 

11:00

14

Philippines

Italy

Shing-Sheng

B

 

12:00

15

Korea

Venezuela

Tien-Mou

B

 

14:00

16

Hong Kong

Cuba

Shing-Sheng

A

 

14:00

17

Indonesia

Zimbabwe

Youth Park

B

 

15:00

18

Chinese Taipei

Japan

Tien-Mou

A

Ticketing

 

 

Lithuania、Mexico Day off

 

 

7/11

(Mon)

11:00

19

Brazil

Hong Kong

Shing-Sheng

A

 

11:00

20

Philippines

Indonesia

Youth Park

B

 

12:00

21

Zimbabwe

Italy

Tien-Mou

A

 

14:00

22

Ecuador

Japan

Shing-Sheng

A

 

15:00

23

Venezuela

Mexico

Tien-Mou

B

 

18:30

24

Lithuania

Chinese Taipei

Tien-Mou

A

Ticketing

 

 

Cuba、Korea Day off

 

 

7/12

(Tue)

11:00

25

Japan

Hong Kong

Youth Park

A

 

11:00

26

Zimbabwe

Venezuela

Shing-Sheng

B

 

12:00

27

Mexico

Korea

Tien-Mou

B

 

14:00

28

Brazil

Lithuania

Shing-Sheng

A

 

14:00

29

Italy

Indonesia

Youth Park

B

 

15:00

30

Cuba

Ecuador

Tien-Mou

A

 

 

 

Chinese Taipei、Philippines Day off

 

 

7/13 (Wed)               Day off

 

 

7/14

(Thu)

11:00

31

Lithuania

Hong Kong

Shing-Sheng

A

 

11:00

32

Philippines

Venezuela

Youth Park

B

 

12:00

33

Italy

Mexico

Youth Park

B

 

14:00

34

Korea

Zimbabwe

Shing-Sheng

B

 

15:00

35

Japan

Cuba

Tien-Mou

A

 

18:30

36

Chinese Taipei

Brazil

Tien-Mou

A

Ticketing

 

Ecuador、Indonesia Day off

 

 

7/15

(Fri)

11:00

37

Ecuador

Lithuania

Youth Park

A

 

11:00

38

Korea

Philippines

Shing-Sheng

B

 

12:00

39

Cuba

Brazil

Tien-Mou

A

 

14:00

40

Mexico

Zimbabwe

Shing-Sheng

B

 

14:00

41

Venezuela

Indonesia

Youth Park

B

 

15:00

42

Hong Kong

Chinese Taipei

Tien-Mou

A

Ticketing

 

Japan、Italy Day off

 

 

SEMIFINALS & FINALS

 

 

7/16

(Sat)

12:00

43

GROUP A (3rd Place)

VS

GROUP B (4th Place)

Youth Park

 

 

15:00

44

GROUP B (3rd Place)

VS

GROUP A (4th Place)

Youth Park

 

 

12:00

45

GROUP A (1st Place)

VS

GROUP B (2nd Place)

Tien-Mou

 

Ticketing

15:00

46

GROUP B (1st Place)

VS

GROUP A (2nd Place)

Tien-Mou

 

Ticketing

7/17

(Sun)

11:00

47*

(G 43) Loser

VS

(G 44) Loser

Youth Park

7 8

 

14:00

48*

(G43) Winner

VS

(G 44) Winner

Youth Park

5 6

 

14:00

49*

(G 45) Loser

VS

(G 46) Loser

Tien-Mou

Bronze

Ticketing

17:00

50*

(G45) Winner

VS

(G 46) Winner

Tien-Mou

Gold

Ticketing

19:30

Closing Ceremony

Tien-Mou

 

 













l   * Coin Toss to determine home team

l  ® The location & time of the games in the semi-finals & finals may change pending on TV broadcasting.

創作者介紹

2015年第三屆WBSC世界盃少棒錦標賽官方網站

WBSC 世界盃少棒 發表在 痞客邦 PIXNET 留言(0) 人氣()